MED-EL Česká republika
Trpíte vy nebo někdo z vašich známých sluchovou vadou? Podívejte se, jak vám může společnost MED-EL Česká republika pomoci znovu objevit radost ze zvuků kolem vás.
MED-EL Česká republika
Téměř před 40 lety zakladatelé společnosti MED-EL dr. Ingeborg a dr. Erwin Hochmairovi změnili svět, když vynalezli moderní mikroelektrický vícekanálový kochleární implantát. Toto špičkové zařízení umožnilo lidem s velmi těžkou sluchovou vadou nejen slyšet jako nikdy předtím, ale i naučit se mluvit, vzdělávat se a komunikovat se svými blízkými.
Díky zařízením MED-EL tak v současné době slyší tisíce lidí ve 135 zemích po celém světě. Naši specialisté pomáhají lidem v České republice již od roku 1998. V naší celostátní síti klinik pracují profesionálové, kteří vám pomohou vybrat si to správné sluchové řešení. Právě se vydáváte na úžasnou cestu za sluchem.
Jak funguje sluch
Vnější ucho
Zvukové vlny jsou vibrace, které vstupují vnějším uchem až do středního ucha, kde rozechvějí bubínek.
Střední ucho
Bubínek následně rozvibruje sluchové kůstky, což jsou drobné kůstky ve středním uchu. Zvukové vibrace jsou poté sluchovými kůstkami přenášeny do vnitřního ucha.
Vnitřní ucho
Když se zvukové vibrace dostanou k hlemýždi, tlačí na tzv. vláskové buňky, které plní speciální funkci. Vláskové buňky přeměňují vibrace na elektrické nervové impulzy.
Sluchový nerv
Sluchový nerv spojuje hlemýžď se sluchovými centry v mozku. Když se tyto elektrické nervové impulzy dostanou do mozku, jsou vnímány jako zvuk.
Typy sluchových vad
Senzorineurální sluchová vada
Převodní sluchová vada
Kombinovaná
sluchová vadaNeurální
sluchová vada
Senzorineurální
sluchová vada
Když vláskové buňky hlemýždě chybí nebo jsou poškozeny, hovoříme o senzorineurální sluchové vadě. Ta může mít genetickou příčinu nebo být výsledkem poranění hlavy, vystavení hlasitému hluku nebo něčeho jiného v okolním prostředí. Senzorineurální sluchová vada je také běžnou součástí procesu stárnutí.
V mnoha případech však může být řešením kochleární implantát (KI).
Převodní
sluchová vada
Pokud vnější nebo střední ucho není schopno správně vést zvuk, jedná se o převodní sluchovou vadu. Tu lze léčit zařízením pro kostní vedení.
V mnoha případech však může být řešením ADHEAR nebo BONEBRIDGE.
Kombinovaná
sluchová vada
Kombinovaná sluchová vada představuje kombinaci senzorineurální a převodní sluchové vady. Je výsledkem problémů ve vnitřním i vnějším nebo středním uchu.
V mnoha případech však může být řešením VIBRANT SOUNDBRIDGE.
Neurální
sluchová vada
Pokud je sluchový nerv poškozen nebo chybí, hovoříme o neurální sluchové vadě. Sluchadla ani kochleární implantáty nepomohou, protože nerv není schopen předávat zvukové informace do mozku.
V mnoha případech však může být řešením kmenový sluchový implantát (ABI).
Řešení sluchových vad
Disponujeme řadou sluchových řešení, která vyhoví různým typům a stupňům sluchové vady. Nabízíme kochleární implantační systémy, elektroakustické stimulační systémy, středoušní implantační systém, implantační systém pro kostní vedení, ale i sluchový systém pro kostní vedení.
Sekce častých dotazů
Sluch je proces, při kterém naše uši detekují zvukové vlny z prostředí a převádějí je na nervové signály, které mozek rozeznává jako zvuk.
Podrobnější vysvětlení najdete v části „Jak funguje sluch“.
Když určitá část ucha nefunguje tak dobře, jak by měla, je obtížnější slyšet – tento jev označujeme slovy sluchová vada. Sluchová vada může mít mnoho různých příčin a může sahat od lehké až po velmi těžkou. Možností léčby sluchové vady existuje mnoho, například ji lze léčit sluchadly a sluchovými implantáty.
Zjistěte si více o různých typech sluchové vady.
Sluchové implantační systémy jsou určeny k obnově sluchu u jednotlivců, u nichž nelze dostatečně využít sluchadla.
Sluchový implantační systém je kombinací vnitřního implantátu a externího audio procesoru. Existují různé typy sluchových implantátů – například kochleární implantát, středoušní implantát nebo implantát pro kostní vedení – a jsou určeny pro různé typy sluchové vady.
Zjistěte si více o různých typech sluchových implantačních systémů.
Ačkoli jsou sluchadla i sluchové implantáty určeny ke zlepšení sluchu jednotlivce, sluchový implantát se od sluchadla zásadně liší.
Sluchadlo zesiluje pouze zvuk z vnějšího okolí ucha, a nemusí tak být v případě vážnější sluchové vady účinné.
Sluchový implantát přivádí zvuk přímo do vašeho ucha, a tím umožňuje efektivnější přenos zvukových signálů. Sluchové implantáty dokážou pomoci jednotlivcům, u nichž nelze využít sluchadla.
Pokud trpíte středně těžkou až velmi těžkou sluchovou vadou, můžete být kandidátem pro sluchový implantát. Více informací o vašich konkrétních okolnostech vám sdělí ušní lékař. Pokud se chcete dozvědět více o správném sluchovém řešení pro vás, kontaktujte nás prostřednictvím našeho kontaktního formuláře níže a my vás spojíme s ušním lékařem ve vaší oblasti.
U dětí s těžkou až velmi těžkou sluchovou vadou je úspěch pravděpodobnější, pokud se implantát implantuje v mladém věku. V prvních několika letech dítěte je mozek zvláště připraven učit se jazyk a přizpůsobit se sluchovému implantátu. V mnoha případech platí, že když je dětem s velmi těžkým sluchovým postižením implantát zaveden dostatečně včas, jejich sluch a řeč se mohou vyvíjet podobným způsobem jako u jejich vrstevníků bez sluchové vady.
Věk implantace závisí na konkrétním pacientovi a na doporučení lékaře. Pokud jste ještě nenavštívili ušního lékaře, vyplňte náš jednoduchý kontaktní formulář a my vám pomůžeme se spojit s ušním lékařem ve vaší oblasti.
Přijetí sluchového implantátu není nijak věkově omezeno. Mnozí z našich příjemců jsou starší dospělí, kteří se po obnovení sluchu opět těší z kvalitního života.
Učení se používat obnovený sluch představuje proces. Pro kandidáty v každém věku je důležitá ochota účastnit se rehabilitačních programů k rozvoji poslechových schopností.
Jako u každé operace existují i při kochleární implantaci některá potenciální rizika. Rizika spojená s operacemi pro zavedení kochleárních implantátů jsou však nízká a srovnatelná s riziky spojenými s jinými ušními operacemi. Konstrukce sluchových implantátů MED-EL umožňuje minimálně invazivní chirurgii. Pacienti by se o možných rizicích měli poradit se lékařem.
Chirurgický zákrok spojený s implantátem obvykle trvá 1–3 hodiny. Pacienti jsou zpravidla schopni chodit již druhý den. Délka pobytu v nemocnici je obvykle jeden den nebo více dní, v závislosti na místní praxi.
Detektory kovů nebo bezpečnostní detekční zařízení nemají na funkci vašeho implantátu vliv. Protože však implantát obsahuje kovové součásti, společnost MED-EL vám poskytne identifikační kartu příjemce, kterou můžete použít na bezpečnostních kontrolních stanovištích.
Ano, osoby se sluchovými implantáty mohou vést aktivní život s několika omezeními. Nejlepším zdrojem individuálně přizpůsobených informací bude váš lékař nebo ušní specialista.
V situacích, kdy je to běžné, obecně podporujeme a doporučujeme používání helmy. Implantovanou oblast je důležité chránit před přímým nárazem. Pokud se věnujete vodním sportům, měli byste s audio procesorem používat voděodolné kryty WaterWear. Plastová vybavení dětského hřiště mohou generovat vysokou úroveň statické elektřiny, proto před vstupem na něj sejměte audio procesor.
Sluchové implantační systémy MED-EL odpovídají nejnovějšímu stavu techniky, ale v oblasti zpracování zvuku se stále vyvíjejí nové pokročilé funkce a jiné technologie. Díky jednoduchému nastavení pro aktualizaci externího audio procesoru můžete provést upgrade na nejnovější technologii, aniž byste podstoupili další operaci.
Tyto snadno upgradovatelné systémy umožňují uživatelům sluchových implantátů MED-EL využívat nejnovější inovace – nyní i v budoucnu.
Pokud se chcete dozvědět více o získání sluchového implantačního systému MED-EL, vyplňte náš jednoduchý kontaktní formulář a my vás spojíme s ušním lékařem ve vaší oblasti. Po několika rutinních vyšetřeních najde váš ušní lékař to správné sluchové řešení pro vás.
Další kroky
Co můžete očekávat dál? Zde je nastíněn proces získání kochleárního implantátu.
- Nejprve musí váš audiolog a klinický tým zjistit, zda je pro vaši sluchovou vadu vhodným řešením kochleární implantát. Chcete-li pomoct najít audiologa pro kochleární implantaci ve svém okolí, dejte nám vědět prostřednictvím níže uvedeného kontaktního formuláře.
- Pokud je kochleární implantát vhodným řešením, dalším krokem je implantace. Jedná se o bezpečný a rutinní chirurgický zákrok, který trvá asi hodinu až dvě. Lékař vás může nechat v nemocnici jeden nebo dva dny. Po několika dnech byste se měli vrátit ke svému každodennímu životu.
- Implantát lze aktivovat asi dva až čtyři týdny po implantaci. Váš audiolog pro kochleární implantaci naprogramuje implantát a ukáže vám, jak vše používat. Tehdy poprvé uslyšíte svým novým implantátem.
- Po aktivaci se budete muset naučit porozumět zvukům uchem, v němž máte implantát. Velmi důležitá jsou každodenní poslechová cvičení, která vám pomohou maximalizovat užitek, který vám implantát přináší. Tato rehabilitační cvičení lze provádět společně s odborníkem na sluch nebo doma.
Proč MED-EL?
MED-EL je světovým lídrem v oblasti poskytování inovačních řešení pro sluchové vady. Naše kochleární implantační systémy, elektroakustické systémy, středoušní implantační systémy a systémy pro kostní vedení obnovily sluch více než stovkám tisíc lidí po celém světě. Proč se tolik lidí rozhodlo pro sluchová řešení MED-EL?
Bezpečnost při MRI*
S kochleárními implantáty MED-EL lze podstoupit skenování MRI s intenzitou 3,0 Tesla, aniž by bylo nutné odstranit magnet.**
Vyspělá technologie
MED-EL je již více než 40 let přední světovou společností v oblasti sluchových implantátů. Od nejnovějšího kódování zvuku až po nejmodernější elektrodové svazky jsou všechna naše zařízení navržena tak, aby vám poskytla nejlepší možný sluch.
Spolehlivé implantáty
Díky implantátům navrženým a vyrobeným v Evropě s využitím desetiletí zkušeností jsou implantáty MED-EL vyrobeny tak, aby vám zajistily spolehlivý sluch po mnoho let.
Doživotní podpora
Váš implantát s vámi bude po celý život a MED-EL také. Naše vynikající podpora tu bude vždy pro vás, aby zodpověděla všechny vaše otázky.
* Pro všechny kochleární implantáty MED-EL vyrobené po roce 1994 je magnetická rezonance přípustná za určitých podmínek
(tzv. conditional) a příjemci mohou toto vyšetření bezpečně podstoupit za podmínek uvedených v návodu k použití
implantátu. Implantáty řady SYNCHRONY a Mi1260 SONATA 2 jsou MR Conditional při 0,2, 1,0, 1,5 a 3,0 T. Všechny ostatní
kochleární implantáty MED-EL jsou MR Conditional při 0,2, 1,0 a 1,5 T.
** Pokud to není nutné z diagnostických důvodů. Řada SYNCHRONY a Mi1260 SONATA 2 se vyznačují odnímatelným magnetem
implantátu.
Kliniky MED-EL v České republice
Od Brna po Hradec Králové a od Prahy po Ostravu – kliniky MED-EL, které vám pomohou opět slyšet, jsou rozmístěny po celé České republice. Podívejte se na kliniky ve svém okolí.
Kontaktovat společnost MED-EL Česká republika
Jste připraveni vydat se na cestu za sluchem? Pak je tu společnost MED-EL Česká republika, aby vám pomohla. Jednoduše se s námi spojte prostřednictvím níže uvedeného formuláře a podnikněte první kroky k lepšímu sluchu.